Üyelik gerektirmeyen ücretsiz konu anlatım ve online testler ve daha fazlası

Milli Edebiyat Dönemi konu anlatımı videosu ve konu özeti | 1. Bölüm

Bu videolu konu anlatım dersimizde 11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Dersinden Milli Edebiyat Dönemi Konu Anlatımı videosu 1. Bölümü izleyebilir ve konu özetiniz okuyabilirsiniz.

Milli Edebiyat Dönemi Konu Anlatım Videosu

[youtube v=”nlZ0Nby_fHg”]

 

Milli Edebiyat Dönemi Konu Özeti

Her edebiyat döneminin bir hazırlık dönemi vardır. Hazırlık döneminde özelikle biz Mili edebiyat dönemi 1911’ de başlıyor ama bu dönemin temellerine tam bir süreç var bu süreç 19 yy neredeyse  tamamına yayılan bir süreçtir.  Bildiğiniz gibi 19 yy yani 1800 yılar Osmanlı imparatorluğunun  her anlamda  geri kalmışta, parçalanmaya , toprak kaybına  dur demeye çalıştığı bir dönemdir. 1800 yılar Osmanlı  aydınları Osmanlı siyasetçisi  bu geri kalmışta çağdaş Avrupa  devletlerini yakalamak için birçok yönteme başvurmuşlardır . Bunların 1. Batıcılık yani Garpçılık Tükçülük düşüncesi Turancılık düşüncesi  daha ortaya çıkmadan önce atılan birincisi bu .  Garpcılık  Osmanlının içinde bulunduğu durumdan kurtulmak için her alanda doğu uygarlığını terk edip medeni değerlerini benimsemelidir. Tanzimat’tan itibaren benimsenir. Toplumda meydana gelen kültürel bunalım bu akımın sonucudur. Önemli temsilciler ise ; Abdullah Cevdet, Süleyman Nazif, Celal Nuri, Kılıçzade Hakkı ve içtihat dergisi bu anlayışın temsilcileridir.

2.Anlayış Osmanlıcılık: Şimdi batıcılık aslında Osmanlıcılık düşüncesinin de ve aynı zamanda türkçülük düşüncesinin de hepsinin ortak paydasınındır yani bu 3 düşüncenin amacında da Batımlaşmak batının yakalamış olduğu seviyeyi yakalamak yani hedef budur. İmparatorluk sınırları içerisindeki Türkler, Araplar, Yunanlar, Sırplar, Ermeniler, Bulgarlar bu düşüncesiyle ırk birlikteliğine dayanmayan bu anlayış 2.mahmut dönemi ürünüdür.

3.Anlayış İslamcılık : Osmanlı Aydınları şu düşünceye kapıldı özellikle Tanzimat fermanı ve ıslahat fermanı gayri Müslümlere çok fazla haklar verilmesi Müslümanları diğer Müslümanları biraz üzdü bu durumda imparatorluğun bünyesindeki ve diğer Müslümanları bir çatı altında toplamaktadır. Sırat_ı müstakim yayın organlarıdır.

Türkçülük: Türkçülük İmparatorluk içindeki ve dışındaki bütün ırkdaşlarımızı Turan ülküsü etrafında tek bayrak altında toplamaktadır. Türk tarihine karşı ilginin artaması.

Mili Edebiyat Döneminin Genel Özelikleri:

Aruz yerine heceyi tercih etmek , yerli hayata milli tarihe yer vermek, Batı’yı veya Doğu’yu taklit etmekten kaçınırlar. Halk şiirlerinden faydalanmak , toplum için sanat anlayışına hakim kılmak , kurtuluş savaşının olduğu yılarda Milli Mücadele Dönemi edebiyatı adı da verilir .

Dil Anlayışları:

Arapça, Farsça dilbilgisi kuralları ve tamlamaları kullanılmamaktadır. Halk diline yerleşmiş kabul edilen yabancı sözcükler Türkçeleşmiş kabul edilmeli. Yabancı sözcüklerin Türkçe eşanlamlısı varsa Türkçe kullanılmalı.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.